10 ngjarjet kryesore të orëve të fundit në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lufta në Ukrainë ka hyrë sot në ditën e 21-të. Ndërsa forcat ruse po përpiqen të avancojnë drejt Kievit, Ukraina bën thirrje për më shumë ndihma ushtarake dhe humanitare nga Perëndimi.

  • Ushtria e Ukrainës pretendon se 13 800 ushtarë rusë janë vrarë që prej nisjes së pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt. Sipas raportit të bërë publik nga Ministria e Mbrojtjes janë shkatërruar 430 tanke, 1 375 mjete luftarake, 190 sisteme artilerie dhe 108 helikopterë.
  • Holanda dhe vende të tjera anëtare të NATO-s do të vazhdojnë t’i ofrojnë armë Ukrainës edhe pse dërgesat mund të bëhen shënjestër e sulmeve ruse, shprehet ministrja e holandez e Mbrojtjes, Kajsa Ollongren.
  • NATO pritet të mbledhë gjeneralët ushtarakë gjatë ditës së mërkurë për të hartuar një plan se si mund t’i bëjnë ballë Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.
  • Kompania shtetërore ruse e energjisë, Gazprom thotë se vazhdon të dërgojë gaz në Evropë përmes Ukrainës, me një volum ditor prej 95 metër kub, raporton ‘Reuters’.
  • Qyteti i dytë më i madh në Ukrainë, Kharkiv ka qenë në sulm gjatë mesnatës së martë dhe mërkurë, ku mes viktimave kanë mbetur dhe civilë. Përveç rezidencave të banimit, nga bombardimet është shkatërruar dhe një shkollë.
  • Ministri britanik i Mbrojtjes duke iu referuar të dhënave të shërbimeve inteligjente, thotë se forcat ruse po hasin vështirësi nga terreni në Ukrainë dhe kjo po bëhet pengesë për avancim.
  • Nga sulmet e fundit në Kiev, të paktën 12 ndërtesa banimi janë dëmtuar. Dy persona janë plagosur ndërsa 37 të tjerë kanë mundur të evakuohen. Punonjësit po kërkojnë për viktima nën rrënoja.
  • Dy gazetarë të televizionit amerikan Fox News janë vrarë në Ukrainë, bën me dije stafi. Kameramani Pierre Zakrzewski, 55 vjeç dhe Oleksandra Kuvshinova, 24, humbën jetën pasi makina e tyre u qëllua në periferi të Kievit.
  • Forcat ruse raportohet se kanë marrë pacientë dhe staf mjekësor nga spitalet në qytetin e rrethuar në Mariupol. Sipas BBC, zv.kryebashkiku, Sergei Orlov thotë se në spital ishin 400 pacientë dhe mjekë, të cilët Rusia po i përdor si pengje.
  • Presidenti i Ukrainës, Zelensky pritet që të mërkurën të mbajë një fjalim në Kongresin Amerikan, ku do të bëjë thirrje për ndalimin e fluturimeve mbi Ukrainë dhe do të kërkojë më shumë ndihma ushtarake, përfshirë avionë luftarakë. Gjatë një fjale drejtuar vendin në mesnatë, Zelensky ka konfirmuar takimin mes zyrtarëve ukrainas dhe rusë duke shtuar se negociatat tanimë janë më realiste.
- Advertisement -
- Advertisement -

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

TË FUNDIT

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×