English

Mjeku alternativ: Kondicioneri 19 Gradë, gabim se tkurret edhe mushkëria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku alternativ, Ylli Merja, ishte i ftuar këtë të martë në emisionin Good Morning Albanians, ku foli në lidhje me kujdesin që duhet të tregojmë për shëndetin gjatë ditëve të nxehta të verës.

- Advertisement -

Mjeku u ndal dhe te përdorimi i kondicionerit dhe pasojat që ai mund të sjellë gjatë ditëve kur temperaturat shkojnë mbi 40 gradë celcius.

Merja theksoi se nëse ne e mbajmë kondicionerin në19 gradë dhe më pas dalim jashtë në temperatura mbi 40 gradë celcius, atëherë dëmtojmë mushkrinë duke e tkurrur atë.

“Ne e rregjistrojmë kondicionerin 22 gradë, 19 në disa ambjente, kjo me të vërtetë është një mosdije nga ana e njohurive shkencore përsa i përket mjekësisë ose atyre pulmoneve. Çfarë bëjmë? Pa e ditur thajmë ajrin, rrudhosim mushkërinë dhe kur dalim nga një ambient 19 gradë 20, 22 në një ambient të jashtëm ku temperature është 36- 40 gradë celcius, tkurret mushkëria, futet ajri i nxehtë  dhe mushkria duket sikur plas”, tha Mjeku.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?