English

40 ditë luftë, ç’po ndodh në Ukrainë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski bëri thirrje për t’i dhënë fund “krimeve të luftës” ruse.

- Advertisement -

Në Bucha, në veriperëndim të kryeqytetit, imazhet tregojnë trupa civilë të gjetur të shpërndarë nëpër rrugë ndërsa gazetarët e CNN-it raportuan një varr masiv në qytet. Kryebashkiaku i Bucha-s tha se mund të kishte deri në 300 viktima të varrosur në vend.

Krimet e supozuara të luftës kanë zgjuar zemërim ndërkombëtar dhe udhëheqësit perëndimorë bëjnë thirrje për hetime dhe rritje të sanksioneve ndaj Rusisë.

Qyteti i rrethuar i Mariupolit është ende një vatër për luftime dhe sulme ajrore, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, duke shtuar se porti jugor është “një objektiv kryesor i pushtimit rus”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×