A do shmanget ndërhyrja e krimit në zgjedhje në Elbasan? Gazetari zbulon strategjinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari i Euronews Albania, Ardit Hoxha thotë se Elbasani është ndër bashkitë më të mëdha e të rëndësishme në vend, por edhe ndër më problematiket sa i takon ndërhyrjes së krimit në zgjedhje.

Hoxha u shpreh se pikërisht për këtë arsye, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka kërkuar që në Elbasan të zbatohet votimi dhe numërimi elektronik për zgjedhjet lokale të 14 majit.

Sipas tij, me këtë pritet që të paktën të mos ketë kontestime në lidhje me procesin e numërimit.

- Advertisement -

“Elbasani, pikë së pari klasifikohet tek ato 5 apo 6 bashkitë më të mëdha, më të rëndësishme, por edhe më problematike; pasi të paktën në dy proceset e fundit ka pasur një shtim të tensioneve dhe të përplasjeve mes dy palëve. Në 2021, ne pamë disa skena në Elbasan që ishin të papërsëritshme dhe nuk u pa në asnjë bashki tjetër. Pamë një përplasje mes njërit për kandidatëve për deputet, Luçiano Boçi dhe një biznesmeni që akuzohej nga opozita se mbështeste apo blinte vota për PS-në.

Nga ana tjetër, pamë një ngjarje të rëndë ku humbi jetën një person për shkak të përplasjeve të dy grupimeve për zgjedhjet. Pasi përfundoi procesi i numërimit të votave, nuk u ndalën akuzat nga opozita për blerje të votave. Me kalimin në votimin dhe numërimin elektronik, të paktën një nga këto problematika pritet të zgjidhet: numërimi elektronik. Do të jetë kjo një nga sfidat më të rëndësishme për KQZ-në “, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

TË FUNDIT

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

“Do ta bëjë Himarën greke”, Beleri i përgjigjet gazetarëve: Zëdhënës bandash

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, i cili ndodhet në burg prej 7 muajsh tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e...

Ekskluzive/Flet për herë të parë nga qelia Fredi Beleri, akuzon Ramën për arrestimin

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mwhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×