A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si anëtare e NATO-s do të shtojë prezencën e saj ushtarake në Kosovë, tha se ky nuk është një vendim që i takon një personi të vetëm.

Ai shtoi se një qëndrim i tillë varet nga objektivi strategjik që një shtet ka, e në këtë rast ai nënkuptoi se do paqen.

Kryeministri u sugjeroi gazetarëve që të shikonin një film, që mbase do i bënte të kuptonin pak më shumë, filmin “Golda”, mbi paqen e arrituar mes Izraelit dhe Egjiptit.

- Advertisement -

“Ju sugjeroj të shikoni një film, një film që ka dal së fundmi që  quhet “Golda” ju  sugjeroj të shikoni momentin e uljes në tryezë dhe të firmosjes së paqes, pas njërës prej kasaphanave më të mëdha mes Izraelit dhe Egjiptit. Kaspahanë me viktima të panumërta të bërë nga këta dy njerëz. Ju sugjeroj të shikoni komunikimin e tyre, që është marrë nga arkivi, është e mundur të ndodhë kjo?

Po sepse ka ndodhur më parë. Pyetjes tënde unë nuk kam çfarë të them sepse nuk funksionon kështu qëndrimet enjë kryeministri nuk janë qëndrimet e një personi, por të një shteti ndaj një shtet dhe varet edhe nga qëllimi që ti ke, çfarë objektivi strategjik ke, paqe apo luftë. Unë nuk shikoj strategji në të gjithë procesin, shikoj lëvizje taktike të vazhdueshme që nuk çojnë asgjëkundi. A mund të jetë kjo strategjia? Mbase, por objektivi i shpallur është normalizimi përfundimtar dhe njohja reciproke “de facto” sipas meje ndërsa “de juro” është tjetër gjë.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

TË FUNDIT

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×