A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës.

I ftuar në “Review” në Euronews Albania ai tha se kjo situatë u parashikua që në fillimet e Marrëveshjes së Ohrit, ndërsa shumë shpjet do të vijë edhe e vërteta.

Sipas tij Serbia duket sikur gjithnjë do ta mbajë peng e “ta peshkojë” Kosovën, pasi trazirat filluan në momentin kur jemi vetëm pak para përfundimit të marrëveshjes dhe kur Kosova dhe Serbia duhet të përballen me donatorët.

- Advertisement -

“Që në kohën e Marrëveshjes së Ohrit u fol që do kishte një ngërç dhe ky ngërç ndodhi. Këto ditë mbaron afati i kohës së shkurtër të zbatimit të marrëveshjes së Ohrit dhe pas një muaj e gjysmë mbaron pjesa afatgjatë e marrëveshjes afatgjatë të Ohrit ku të dyja palët do vendosen përballë donatorëve.

Donatorëve që do i japin në këtë moment dhe donatorëve më përpara. Ky është momenti i të vërtetës. Duket që serbët po e mbajnë peng dhe gjithmonë përpiqen ta peshkojnë Kosovën”,-tha gazetari.

Andoni hodhi gjithashtu dyshimet se situata e krijuar mund të jetë bërë edhe nga një bashkëpunim i mundshëm mes Kurtit dhe Vuçiç, ai tha se nuk do që ta besojë një gjë të tillë, por zëra të tillë po qarkullojnë.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Paralajmëron Harizi: Apartamentet në Tiranë do shiten 15 mijë euro më shumë

Kreu i shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi tha në “Now me Erla Mëhillin” se apartamentet në Tiranë do të shiten 15 mijë euro më...

Kreu i ndërtuesve: Shkoi 3000-4000 euro m2 i apartamentit në ish-Bllok

Kreu i shoqatës së ndërtuesve Erjon Harizi tha në emisionin Now në Euronews Albania se çmimi i apartamenteve në zonën e ish-Bllokut ka arritur...

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

TË FUNDIT

Paralajmëron Harizi: Apartamentet në Tiranë do shiten 15 mijë euro më shumë

Kreu i shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi tha në “Now me Erla Mëhillin” se apartamentet në Tiranë do të shiten 15 mijë euro më...

Kreu i ndërtuesve: Shkoi 3000-4000 euro m2 i apartamentit në ish-Bllok

Kreu i shoqatës së ndërtuesve Erjon Harizi tha në emisionin Now në Euronews Albania se çmimi i apartamenteve në zonën e ish-Bllokut ka arritur...

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×