A mund të ekstradohet Leonard Duka? Avokati: Ja çfarë do vendosë shteti belg

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Edmond Petraj thotë se Leonard Duka, një prej vëllezërve që drejton atë që njihet si grupi kundërshtar i Ervis Martinaj, ose “klani Duka”, mund të mos ekstradohet nga Belgjika në Shqipëri.

Në emisionin “Review” në Euronews Albania, Petraj u shpreh se nëse drejtësia belge provon se akuzat ndaj Leonard Dukës janë të stisura, ky i fundit mund të kërkojë azil.

“Drejtësia belge është shumë e kujdesshme. Në këtë rast, nëse gjykata belge e gjen me vend që kjo është një ngjarje e stisur, e pakalkuluar mirë nga prokuroria shqiptare, unë të garantoj që ai ka të drejtë të kërkojë azil dhe të mos vijë fare në Shqipëri.

- Advertisement -

Ekziston ky probabilitet. Kanë ndodhur raste të tilla. Ekziston mundësia që të mos vijë, por edhe mund të vijë. Flasim në trajtimin juridik”, theksoi ai.

Leonard Duka u arrestua disa ditë më parë në një provincë të Brukselit, në një operacion të përbashkët mes Fast Albania dhe zyrës së Interpolit në Bruksel.

Duka rezulton një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar për krime kundër personit dhe për armëmbajtje pa leje.

Ai akuzohet për përfshirje në vrasjen e Santiago Malkos, një prej njerëzve më të afërt të Ervis Martinaj. Në kërkim për këtë ngjarje të rëndë vijon të jetë vëllai i tij, Erlis Duka.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

TË FUNDIT

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×