A pati kërcënime dhe afate në Bruksel? Analisti jep detaje nga takimi Kurti-Vuçiç

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se afatet kohore janë pjesa kritike e planit franko-gjerman.

Sipas tij esenca e gjithçkaje është te zbatueshmëria.

“Presim që nga nënshkrimi i marrëveshjes së planit franko-gjerman të zbatohet menjëherë asociacioni i komunave me shumicë serbe, do të thotë brenda 5-6 ditëve të ardhshme, pas nënshkrimit, duhet të zbatohet në terren,” – u shpreh Shala.

- Advertisement -

Por si të zbatohet në terren?

Sipas analistit pas zbatimit do të ketë dilema nëse ka ekzistuar statusi i asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe a e ka formuar qeveria e Kosovës një status të tillë.

“Nëse e ka formuar një status të tillë dhe nuk e ka bërë publike atëherë ka bërë shkelje kushetuese, ka bërë shkelje ligjore sepse po negocion një çështje thelbësore, jetike që ndikon drejtpërdrejtë sistemin e brendshëm politik dhe të sigurisë,” – komentoi Shala.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euronews Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

TË FUNDIT

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euronews Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

Vuçiç akuzohet për blerje votash, partia e presidentit me call center

Në kulmin e fushatës elektorale në Serbi ka shpërthyer një skandal për blerje votash. Një grup investigimi gazetarësh zbuloi një call center në periferi...

Situata në Kuvend ‘shkon’ në SPAK, Policia referon kallëzime për deputetët e PD

SPAK po verifikon referimet e policisë mbi situatën e tensionuar në kuvend. Policia ka referuar materiale për ndjekje penale të deputetëve të opozitës për...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×