A u privilegjua Tahiri? Avokati: Për një nga Dushku s’jepet një vendim i tillë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-prokurori, njëherazi avokati, Eugen Beci ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin “Review” në Euronews Albania, ku analizoi vendimin e gjykatës së Elbasanit për lirimin nga burgu të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Beci theksoi se për të bindur me prova gjykatën se bashkëshortja e një të dënuari është e paaftë të kujdeset për fëmijët e mitur, kërkon që të involvohen një sërë institucionesh ligjzbatuese.

Sipas tij akti i ekspertimit të mjekëve është tepër i rëndësishëm në këtë vendimarrje.

- Advertisement -

Pavarësisht dispozitave të ligjit që e lejon një vendim të tillë, Beci theksoi se Tahiri ishte i privilegjuar në këtë rast, pasi një i dënuar i zakonshëm nuk mund ta merrte dot kurrësesi një vendim të tillë.

“Për të interpretuar nenin 59 a, gërma b, duhet të ketë ekspert nga mjekësia ligjore për të përcaktuar gjendjen shëndetësoire të personit që ka bërë kërkesën. Do të duhet një grup ekspertësh të japin mendimin pasi të jenë caktuar nga gjykata. Do të duhet një karakteristikë nga Drejtoria e Përgjithme e Burgjeve, do të duhet të involvohen shumë institucione të cilat duhet të krijojnë bindjen te gjykata se i pandehuri ka një bashkëshorte që nuk mundet t’i shërbejë dot fëmijëve nën 10-vjeç. A mundet një nga Dushku i Lushnjës të vërë institucionet në lëvizje për të realizuar një proces të tillë gjyqësor? Unë mendoj se jo”, tha Beci.

 

LEXO GJITHASHTU:

 













LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...





TË FUNDIT

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...













Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×