Avokati: Gjykata s’na besoi, dokumentet tona u bënë akt ekspertimi ligjor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati i Saimir Tahirit, Dritan Jahaj tha për “Review” në Euronews Albania se dokumentet që ata kanë dorëzuar ndërsa kërkonin lirimin e ish-ministrit janë bërë akt ekspertimi ligjor.

Sipas tij, gjykata nuk i ka besuar dhe është vërtetuar nga mjekësia ligjore që gruaja e Tahirit kishte probleme shëndetësore të cilat nuk e lejonin të kujdesej si duhej për fëmijën e tyre të mitur, kusht ky që i ka mundësuar lirimin nga burgu ish-ministrit të Brendshëm.

“Në rastin e Tahirit ne i kemi depozituar gjykatës të gjitha aktet, pra indiciet për problemet shëndetësore të bashkëshortes, ato ekzaminime që ka realizuar bashkëshortja, probleme shëndetësore që i ka pasur prej shumë vitesh. Nëse gjykata do të kishte besuar thjesht atë dokumentacionin mjeko-ligjor që kishim depozituar ne hajde këtu diskutonim, por gjykata tha jo, unë s’të besoj ty. Ke një indicie që më vë në dukje që ka probleme shëndetësore dhe unë thërras mjekësinë ligjore. Është bërë një akt, janë thirrur ekspertët pranë mjekësisë ligjore, kanë ardhur, kanë hartuar aktin mjeko-ligjor dhe kanë konkluduar në rastin konkret që këto probleme shëndetësore ishin të vërteta. Nuk kishte asnjë shans që të përfitonte Saimir Tahiri pa u evidentuar nga ana e ekspertëve mjeko-ligjorë,” – u shpreh Jahaj.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sëmundja e shkaktuar nga mushkonjat, humbin jetën 1 mijë njerëz në Bangladesh

Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur në Bangladesh si pasojë e një sëmundje që po përhapet me shpejtësi. Që nga janari, 1,017 njerëz kanë...

“Do zgjidhja gruan, jo fëmijën gjatë lindjes”- Gazmend Ujkashi: S’e vë në diskutim

Kozmetologu Gazmend Ujkashi tha në emisionin “Good Morning Albanians” se nëse do i duhej të bënte zgjedhjen e vështirë mes fejuarës dhe fëmijës së...

U zgjodh zv. president i UEFA, flet Duka: S’e kisha menduar kurrë, kush ma propozoi

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, më 26 shtator u zgjodh Zëvendëspresident i UEFA-s në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të qeverisë së...

TË FUNDIT

Sëmundja e shkaktuar nga mushkonjat, humbin jetën 1 mijë njerëz në Bangladesh

Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur në Bangladesh si pasojë e një sëmundje që po përhapet me shpejtësi. Që nga janari, 1,017 njerëz kanë...

“Do zgjidhja gruan, jo fëmijën gjatë lindjes”- Gazmend Ujkashi: S’e vë në diskutim

Kozmetologu Gazmend Ujkashi tha në emisionin “Good Morning Albanians” se nëse do i duhej të bënte zgjedhjen e vështirë mes fejuarës dhe fëmijës së...

U zgjodh zv. president i UEFA, flet Duka: S’e kisha menduar kurrë, kush ma propozoi

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, më 26 shtator u zgjodh Zëvendëspresident i UEFA-s në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të qeverisë së...

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×