“Mund të punësohet”- Avokati i Tahirit zbulon kufizimet e të drejtat e ish-ministrit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati i Sajmir Tahirit, Dritan Jahaj, zbuloi nga studio e emisionit Revieë në Euroneës Albania kufizimet dhe të drejtat që i lejohen ish-ministrit të bëjë gjatë kohësh që ai do të vuajë dënimin e mbetur në banesë.

Avokati tha se Tahiri mund të lëvizë nga banesa për të realizuar të gjitha ato nevoja të cilat lidhen me kujdesin e fëmijëve, problemet shëndetësore, por dhe për arsimimin e tyre.

Gjithashtu sipas avokatit Tahiri mund të punësohet gjatë kësaj kohe nëse do t’i nevojitet, por edhe të vazhdojë studime të caktuara. Ai theksoi se çdo lëvizje e Tahirit duhet të dakordësohet nga shërbimi i provës dhe lejen e gjykatës.

- Advertisement -

“Tani ligji ka përcaktuar rastet kur i jep mundësinë në kushte të tilla për të realizuar të gjitha ato nevoja që kanë të bëjnë me kujdesin e fëmijëve, për probleme shëndetësore dhe për arsimimin e tyre. Por ka dhe të drejtën për nevoja të arsimimit, të vazhdimit të studimeve apo dhe të punësimit, por gjithmonë duke u realizuar kjo mënyrë me shërbimin e provës. Pastaj vendos prapë gjykata. Në rastin e punësimit, nëse Saimir Tahiri për nevoja familjare do të kërkoj punë, do t’i adresohet shërbimit të provës dhe pastaj vendos gjykata nëse i lejohet. Pra vendimet merren me dakordësinë e shërbimit të provës dhe me lejen e gjykatës”, tha avokati.

 

LEXO GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...

Samiti i BE-Ballkani Perëndimor, çfarë pritet të ndodhë në Bruksel më 13 dhjetor

Liderët e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor do të takohen të mërkurën e 13 dhjetorit në Bruksel. Në fokus të këtij takimi pritet të jenë...

TË FUNDIT

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...

Samiti i BE-Ballkani Perëndimor, çfarë pritet të ndodhë në Bruksel më 13 dhjetor

Liderët e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor do të takohen të mërkurën e 13 dhjetorit në Bruksel. Në fokus të këtij takimi pritet të jenë...

Simpatizantët e Belerit protestë në GJKKO, Dhuli: Të bëhet betimi, boll zvarritje

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur në formë proteste para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

Austria u bën ofertë të kushtëzuar Bullgarisë dhe Rumanisë për Schengen

Austria e cila ka qenë në krye të kundërshtimeve brenda Bashkimit Evropian, që Rumania dhe Bullgaria të pranohen në zonën për lëvizje të lirë,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×