A do ta shpallë të pafajshëm Gjykata e Lartë? Avokati i Tahirit: Pse jemi optimistë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati i Saimir Tahirit, Dritan Jahaj tha për “Review” në Euronews Albania se është optimist për procesin e nisur në Gjykatën e Lartë që do të vendosë përfundimisht fajësinë apo pafajësinë e ish-ministrit të Brendshëm.

Sipas tij duke parë gjykimet dhe ecurinë e Gjykatës së Lartë, praktikat që po mbajnë po tregojnë një standard shumë të lartë në lidhje me gjykimet. Në këto kushte, ndryshe nga të gjithë ato precedentë të rrezikshëm që janë marrë nga shkallët më të ulëta të gjyqësorit, Gjykata e Lartë po bën një punë shumë të mirë në realizimin e praktikave të mira për drejtësinë.

“Qëndrimet publike të Saimir Tahirit nuk mund ta vendosin procesin në pozita të vështira, por deklaratat e aktorëve politikë që dalin ditë për ditë, po. Nuk mendojnë të bëjnë një opozitë me argumentat që duhet ta bëjnë, por bëjnë me Saimir Tahirin. Të mendosh tani që opozita merr Saimir Tahirin për të kundërshtuar pozitën sot, është skandaloze. Edhe qëndrimet e ambasadës amerikane që ndikojnë patjetër.

- Advertisement -

Ka shumë raste gjykata e Strasburgut për gjykimet e ish-funksionarëve të lartë në vende të caktuara të cilët kanë fituar gjyqet vetëm nëpërmjet rasteve konkrete që kanë qenë atemuar nga politika apo ambasadorë të huaj në vendet e tyre ku kanë shërbyer përpara se të gjykoheshin,” – u shpreh Jahaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Sulmohet polica në Veri të Kosovës, vritet një efektiv, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

TË FUNDIT

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Sulmohet polica në Veri të Kosovës, vritet një efektiv, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...

Zjarri në fabrikën e bojrave| Situatë kritike, evakuohen banorët, anulohet dasma

Që prej orës 10:30 të mbrëmjes së të shtunës zjarrfikësit vijojnë luftën me flakët që ka përfshirë një fabrikë bojërash në zonën e Maminasit...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×