Gazetari: Asnjë qytetar nuk e përfiton lirimin si Tahiri, është procedurë e gjatë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Armand Bajrami tha për “Review” në Euronews Albania se asnjë qytetar nuk mund ta përfitojë lirimin nga burgu siç ndodhi me ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Sipas tij, akt ekspertimet mjeko-ligjore janë një procedurë shumë e ngadaltë nga ana e gjykatës. Kjo e fundit realizoi një ekspertizë mjeko-ligjore ku u vërtetua se gruaja e Saimir Tahirit është e sëmurë dhe nuk mund të kujdeset si duhet për fëmijën e tyre të mitur, kusht ky që i ka mundësuar lirimin Tahirit si baba me përgjegjësi prindërore.

“Në rastet kur nevojitet akt-ekspertimi, gjyqtarja nuk është as mjeke dhe as nuk di të vlerësojë nëse familjari i ish-ministrit Tahiri ka probleme shëndetësore apo s’ka. Ligji e ka rregulluar këtë gjë. Shkon një grup ekspertësh mjekësorë bëjnë akt-ekspertimin, ia paraqesin gjykatës, gjykata vlerëson mbi vlerësimin që kanë bërë mjekët.

- Advertisement -

Të paktën në sa seanca që unë kam ndjekur gjatë gjithë përvojës sime si gazetar gjyqësori që janë me mijëra është një procedurë shumë e avashtë akt-ekspertimet mjeko-ligjore. Çështja është që ka njerëz që dergjen, në kuptimin e parë të fjalës, të sëmurë në burgje dhe nuk proceson kaq shpejt as mjekësia ligjore, as gjykata, e theksoj, për persona që janë në burgje, jo më pastaj për persona që janë jashtë,” – u shpreh Bajrami.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

TË FUNDIT

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Basha takime në Shkodër: T’u shërbejnë qytetarëve, kjo është politika jonë

Kryedemokrati Lulzim Basha duket se ka kaluar edhe natën në qytetin e Shkodrës, pasi këtë mëngjes ai është shfaqur sërish në qytetin verior, në...

Ethet tropikale, 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh

Gati 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh javëve të fundit, dhe autoritetet kanë thënë se bëhet fjalë për një prej shpërthimeve më të rënda...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×