Agron Gjekmarkaj dorëhiqet nga funksionet politike në PD

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zv.kryetari i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj ka dhënë dorëheqjen nga çdo funksion politik në parti.

Gjekmarkaj ka kërkuar që të ngrihet një komision për të çuar PD në zgjedhje të brendshme pas rezultatit zhgënjyes në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit.

Në reagimin e tij në rrjetet social pas vendimit, Gjekmarkaj gjithashtu i ka kërkuar kreut të PD, Lulzim Bashës dhe ish-kreut, Sali Berisha që të bëjnë “një hap pas”, pasi PD ‘rrezikon të shuhet’.

- Advertisement -

Deputeti i Qarkut të Lezhës ka dhënë dorëheqje nga çdo post në parti por do të vazhdojë të mbajë mandatin.

Agron Gjekmarkaj i afruar në PD në zgjedhjet e fundit parlamentare, mban postin e përfaqësuesit politik në Qarkun e Lezhës.

Këtë pozicion ai e mori pas dorëheqjes së Mark Markun, i cili dorëzoi mandatin e deputetit në shenjë revolte për zhvillimet brenda PD-së pas humbjes më 25 prill.

Gjekmarkaj gjithashtu janar 2022 u emërua nga Basha si nënkryetar i PD-së pas ristrukturimit të kupolës drejtuese ku Alibeja u bë kryetar grupi në vend në Alfred Rushajt.

Dorëheqja e tij vjen pas zgjedhjeve të pjesshme të mbajtura në 6 bashki të vendit, ku PD  në 5 prej tyre doli forcë e tretë pas 12 vitesh në opozitë.

Në një reagim në Facebook, pak orë para dorëheqjes, Gjekmarkaj e cilësonte rezultatin e PD “një humbje tronditëse duke tejkaluar çdo parashikim ogurzi”.

“Përtej çdo rrethane kundër nesh, sado të dukshme e turpëruese, ne nuk mund të akuzojmë askënd pos vetes. Çdo justifikim është i papranueshëm”, shprehet ai.

Duke kërkuar mbledhjen e organeve të PD për të nxjerr përgjegjësitë, Gjekmarkaj paralajmëroi dorëheqjen duke thënë se nuk do t’i shmanget marrjes së përgjegjësisë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×