English

Akuzat ndaj Aleksandër Vuçiç për vrasjen e politikanit serb

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Bozho Preleviq ka deklaruar se pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit, monopoli mbi pushtetin politik në veri të Kosovës i ka mbetur Listës Serbe dhe se nga ajo ka marrë fitim kolateral vetë Aleksandar Vuçiç.

- Advertisement -

Sipas tij, Ivanoviq është i vetmi politikan që avokoi për një shoqëri civile multietnike dhe multikulturore në Kosovë.

Oliver Ivanoviq nuk iu përgjigj as autoriteteve serbe dhe as atyre shqiptare. Nga ana serbe ai u demonizua nga mediat dhe nga pala shqiptare u procedua penalisht për një çështje të dyshimtë penale. As njëra dhe as tjetra opsione, të cilat ishin kundër tij, nuk kanë qëllim të krijojnë një shoqëri civile multietnike dhe multikulturore në Kosovë”, tha ai.

Preleviq ka kujtuar se Ivanoviq vazhdimisht ka theksuar kërcënimet që ka marrë nga zyrtarë të caktuar të Listës Serbe.

“Pas ngjarjeve tragjike në Banjskë, ne shohim se çfarë lloj mbrojtjeje ka Milan Radoiçiq në Serbi. Hetimi që pretendohet se po zhvillohet në Beograd nuk ka përparuar që nga fillimi e as procesi gjyqësor që po zhvillohet në Prishtinë. E gjithë kjo flet për sinergjinë mes Beogradit dhe Prishtinës që nga viti 2013 në qëllimin e tyre të përbashkët, që është që Kosova të fitojë pavarësinë”, theksoi Preleviq.

Ai ka shtuar se serbët në Kosovë, pas vrasjes së Ivanoviqit, kanë mbetur pa alternativë dhe se sot kanë vetëm një opsion politik që i ka tradhtuar.

“Serbët në Kosovë jetojnë nën terrorin e qeverisë së Aljbin Kurtit dhe duket se nuk kanë zgjidhje tjetër veç të largohen”. Për serbët është i pakuptueshëm vendimi i Listës Serbe dhe Aleksandar Vuçiqit për të dalë nga të gjitha institucionet e Kosovës, në të cilat kanë hyrë pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Brukselit. Pas atij vendimi serbët kanë mbetur krejtësisht të pambrojtur”, tha Preleviq.

Themeluesit e Listës Serbe, shtoi ai, u bënë faktor i stabilitetit të qeverisë në Serbinë qendrore dhe faktor i destabilitetit në Kosovë e Metohi.

“Përfituesi kolateral i vrasjes së Oliverit është vetë Aleksandar Vuçiq. Humbjen e Kosovës e pagoi duke qëndruar në pushtet, dhe për themeluesit dhe zyrtarët e Listës Serbe, Kosova u bë ish-atdheu i tyre, sepse ata arkëtuan angazhimin politik dhe mbështetjen për Vuçiqin në Serbi. “Ata kanë përfituar nga vrasja e Oliver Ivanoviqit, si dhe përfaqësuesit e pushtetit të Prishtinës, të cilët nuk e duan Kosovën multietnike dhe multikulturore”, tha Preleviq.

Oliver Ivanoviq u vra nga prapa më 16 janar 2018 në Mitrovicë, para selisë së partisë së tij me gjashtë të shtëna. Drejtorët dhe vrasësit nuk dihen ende sot, ndërsa hetimet për vrasjen janë zhvilluar në Beograd dhe Prishtinë.

Në procedurën gjyqësore të zhvilluar në Gjykatën Themelore në Prishtinë, shtatë persona janë akuzuar për ndihmë në vrasje: Marko Roshiq, Nedeljko Spasojeviq, Rade Basara, Zharko Jovanoviq, Dragisha Markoviq, Silvana Arsoviq dhe M.M.

Milan Radoiçiq, Zvonko Veselinoviq dhe Zhelko Bojiq dyshohen si drejtues të grupit kriminal, por ndaj tyre nuk po zhvillohet asnjë procedurë, pasi nuk janë në dispozicion të organeve gjyqësore të Kosovës.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?