Aleanca e ekstremit të djathtë në BE, Salvini dhe Le Pen bashkë në fushatë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Matteo Salvini dhe Marine Le Pen konfirmuan edhe njëherë aleancën e tyre të ekstremit të djathtë përpara zgjedhjeve evropiane që mbahen vitin e ardhshëm dhe vunë sërish në dukje platformën e tyre kundër emigrantëve.

Duke folur në një miting të Ligës së Veriut në lokalitetin Pontida në Itali, Salvini dhe Le Pen përsëritën qasjen e tyre të bashkuar kundër linjave aktuale të Evropës dhe atij që e quajtën “pushtimi migrator”.

Ata e vunë theksin tek mbrojtja e qytetarëve të dy vendeve dhe identitetit të tyre, në përpjekje për të siguruar mbështetje për zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

- Advertisement -

“Ne po mbrojmë traditat tona, grastronominë tonë, identitetin tonë dhe rrugët tona. Ne po mbrojmë qytetarët tanë nga fluksi i emigrantëve”, deklaroi Le Pen, duke iu referuar disa mijëra emigrantëve që kanë mbërritur këtë javë në ishullin italian të Lampeduzës.

Në të njëjtën linjë, duke iu drejtuar mbështetësve të tij, Salvini u zotua se do të bëjë gjithçka që lejon demokracia për të ndalur të ashtuquajturin “pushtim”.

Mitingu elektoral u mbajt pas vizitës së presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në ishullin e Lampeduzës, që këtë vit po përjeton një numër rekord mbërritjesh të emigrantëve.

Aleanca politike mes zonjës Le Pen dhe Salvinit duket se ka mbetur e pathyeshme në dhjetë vitet e fundit dhe është njëkohësisht një testament i forcës së marrëdhënieve të tyre personale.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për dhunë seksuale gjatë luftës në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës (PSK) njoftoi të mërkurën se ka ngritur aktakuzë ndaj një personi me inicialet Z.V., i dyshuar për dhunë seksuale gjatë...

TË FUNDIT

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për dhunë seksuale gjatë luftës në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës (PSK) njoftoi të mërkurën se ka ngritur aktakuzë ndaj një personi me inicialet Z.V., i dyshuar për dhunë seksuale gjatë...

Çollaku: Rithemelimi dhe PS rrëzuan interpelancën për Kosovën. Përgjigjet Bardhi

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur nënkryetarit Kreshnik Çollaku duke thënë se nuk ka pasur asnjë marrëveshje në...

A është zgjerimi i BE realist? Analistët: Unioni duhet të reformohet

Është koha e zgjerimit. Ideja për ta bërë BE-në më të madh ka kapur momentin që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ajo është...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×