English

Alibeaj njofton largimin nga grupi parlamentar i PD-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Enkelejd Alibeaj ka njoftuar largimin nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike. Vendimi i deputetit demokrat vjen vetëm një javë pas vendimit të gjykatës së Apelit e cila i kaloi vulën e PD-së grupit të Rithemelimit.

- Advertisement -

Përmes një reagimi të gjatë në rrjete sociale, Alibeaj thotë se nuk do të komentojë vendimin e gjykatës, megjithë ai jep një vlerësim të arsyeve që çuan në këtë vendim.

Sipas tij, vendimi për vulën lidhet me arsye të dukshme dhe të padukshme, ku interesat ekonomike që mbështesin aleancën Rama-Berisha nuk mund të fshihen.

Deputeti demokratë thekson se beteja e tij ishte kundër Berishizmit në PD, ndaj dhe ai nuk mund të qëndrojë pjesë e një grupi parlamentar që udhiqet nga Berisha.

DEKLARATA E PLOTË:

Vendimi i Gjykatës së Apelit ishte një barrë e madhe për demokratët dhe betejën brenda PD-së. Mbi të gjitha për mua, si nënshkrues i peticionit kundër vendimit të Zhukrit. Isha i bindur atëherë, besoj edhe sot, se ishte e vetmja mënyrë, institucionale dhe e bazuar në argumente ligjore për të hedhur poshtë paligjshmërinë e vendimit të gjykatës. Sepse edhe në organizimin e partisë vullneti duhet të formësohet dhe të tregohet sipas rregullave statutore dhe jo me kaos dhe dhunë.

Vendimi i apelit tashmë është dhënë dhe ndoshta vetëm unë, por në çdo rast më shumë se kushdo tjetër, të hesht. Për të mos komentuar vendimin e gjykatës, sepse i përmbahem qëndrimit se do ta pranoj vendimin pa koment. Por nuk më mbetet gjë tjetër veçse të ndalem tek pasojat që ky vendim ka për PD-në dhe ndër të tjera në qëndrimin apo përgjegjësinë time më pas.

PD, të paktën në sytë e mi, për këto 3 vite nuk ka qenë një “spiun” ligjor, por vullnet i lirë politik i njerëzve që besonin në vlerat e saj. 3 vitet e fundit kanë treguar qartë se ky vullnet u fokusua në betejat e brendshme, kryesisht në betejën me berishizmin brenda PD-së, si mendësi dhe ideologji, ku u fokusua energjia e shumicës së demokratëve. Nuk e fsheh se përtej aktit ligjor të apelit, synimi dhe përpjekja ime ishte të bëja të mundur që PD të dominohej nga një model dhe mendësi e re, përndryshe, e aftë për ta kthyer PD në forcën kryesore për të sfiduar modelin Rama. Kthimi në ideologjinë dhe vlerat e tij thelbësore. Të përqafohet si shpresë nga shumica dërrmuese e shqiptarëve. Në mungesë të transformimit të brendshëm, spontan dhe natyror, rruga gjyqësore erdhi dhe mbeti thjesht një instrument i pakërkuar nga unë, por i detyrueshëm për t’u ndjekur. Gjykata tashmë e vulosi vendimin pa më dhënë të drejtë.

Arsyet pse ndodhi kështu janë të dukshme dhe të padukshme. Por interesat ekonomike që mbështesin aleancën e vjetër Berisha-Rama nuk mund të fshihen. Si dhe komoditeti i të qenit dy pjesë të vjetra dhe të rraskapitura të politikës që nuk mund të mbijetojnë pa njëra-tjetrën. Nuk është çudi që kjo rrymë kishte mbështetjen e qeverisë dhe një pjesë të mirë të medias.

Gjatë këtyre 3 viteve kam qenë një nga një grup njerëzish, të cilët janë përpjekur, si grup jo i madh në numër, një grup me mjete të reduktuara, por me dëshirë, shpresë dhe ide për t’i qëndruar të fortë të vjetrit brenda PD-së, me bindje e fortë se shumica e shqiptarëve kanë nevojë për këtë ndryshim. Qëndrimi ynë është vlerësuar nga demokratët dhe është sulmuar nga qeveria dhe një pjesë e atyre që nuk duan ndryshim në PD. Akuzat, sulmet dhe shpifjet që pjesa e drejtuar nga Berisha hodhi ndaj të gjithë atyre që guxuan të kundërshtonin linjën e tij në PD janë gjithashtu një arsye e fortë për të bërë thirrje për ndryshimin e forcës politike që shënoi krijimin e pluralizmit në Shqipëri.

Vendimi i pak ditëve më parë i Gjykatës së Apelit ka shënuar edhe status quo-në e kësaj partie. Partia që i përket zyrtarisht Sali Berishës dhe mënyra e tij e drejtimit dhe të të bërit politikë. Personalisht jam ndarë në këtë mënyrë shumë vite më parë dhe kurdoherë jam përpjekur të dëshmoj se i përkas një race tjetër politike. Unë nuk besoj në premtimin e Sali Berishës se PD-ja e tij do të ketë demokraci të brendshme dhe respekt për mendime të ndryshme. Mbi të gjitha, nuk mendoj se mund të jetë oferta politike që meritojnë shqiptarët. Si formë dhe mënyrë e të bërit politikë është një model jashtë funksionit të betejës me Ramën. Dy modele të ngjashme, simbiotike, nuk mund të përballen duke sjellë rezultate të ndryshme nga ai që kemi.

I qëndroj të vërtetës dhe besimit tim që ky mentalitet dhe kulturë politike duhet të hiçet nga PD dhe politika. Berishizmi i Ramës është prova më e qartë në sytë e shqiptarëve se çfarë errësirë ​​dhe dëshpërimi u ka krijuar. Cilado qoftë e vërteta e shifrave, ajo që ka rëndësi është e vërteta e asaj që besoni se do të sjellë më të mirën për vendin dhe qytetarët.

Unë jam demokrat sepse besoj në vlerat për të cilat kam lindur dikur si PD. Por nëse për të qenë “demokrat” kushti është të jesh “berishist” dhe me Sali Berishën nuk jam i tillë. Dhe duke pretenduar se nuk jam pjesë e modelit të vjetër në politikë, duke u përpjekur të jem konsistent me qëndrimet aktuale, deklaroj se nuk i bashkohem grupit parlamentar të PD-së të drejtuar nga Sali Berisha. Kjo është zgjedhja ime në lidhje me vendimin e gjykatës, qëndrimin tim të deritanishëm, ata që mendojnë ndryshe nga unë dhe ndjesia e trishtueshme që një PD e tillë nuk u shërben shqiptarëve që duan ndryshim dhe as nuk mund t’u japë besim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?