Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës.

Ai ishte i pranishëm në një aktivitetet me të rinjtë e komuniteteve të ndryshme në Prishtinë, nga ku bëri dhe deklaratën e tij, ndërsa kërkoi që dialogu të vijojë për të dhënë rezultate.

Sipas ambasadorit Serbia ka nxitur dhunë me deklaratat e saj dhe në rast se nuk ndalon do të reagojnë edhe të tjerët.

- Advertisement -

“Është mjaft e vështirë të kthehemi në normalitet pas këtij sulmi terrorist të së dielës, i cili gjithashtu ka pasoja të drejtpërdrejta. Shpresojmë se mund t’i minimizojmë ato në marrëdhëniet ndëretnike. Shpresoj që të gjithë autorët e këtij sulmi të tmerrshëm të dalin para drejtësisë. Kemi parë shumë deklarata nxitëse, veçanërisht nga Beogradi. Kjo duhet të ndalet sepse nëse vazhdoni do të reagojnë edhe të tjerët. Ne kemi nevojë që dialogu të vazhdojë dhe të krijojë zgjidhje të prekshme tani dhe pas këtij takimi duhet të shkoj te komandanti i NATO-s, sepse kemi një takim tjetër,” – u shpreh Rohde.

Ambasadori gjerman mori pjesë në prezantimin e gjashtë projekteve komunitare të mbështetura nga projekti “Nxitja e pajtimit dhe bashkëpunimit ndëretnik” (FIERC), i cili ka për qëllim të nxisë bashkëpunimin ndëretnik.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të...

Feja në vendin e punës, gjykata e BE-së: E drejtë e kujtdo të ndalojë veshjet fetare

Çdo administratë publike në Bashkimin Evropian mund të ndalojë punonjësit të veshin simbole fetare në vendin e punës. Vendimi erdhi nga Gjykata e Drejtësisë e...

Hamasi liron edhe 12 pengje të tjera, thotë Izraeli

Edhe 12 pengje të tjera të mbajtura në Rripin e Gazës, 10 izraelite dhe dy tajlandezë, janë liruar nga Hamasi - grupi radikal palestinez...

TË FUNDIT

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të...

Feja në vendin e punës, gjykata e BE-së: E drejtë e kujtdo të ndalojë veshjet fetare

Çdo administratë publike në Bashkimin Evropian mund të ndalojë punonjësit të veshin simbole fetare në vendin e punës. Vendimi erdhi nga Gjykata e Drejtësisë e...

Hamasi liron edhe 12 pengje të tjera, thotë Izraeli

Edhe 12 pengje të tjera të mbajtura në Rripin e Gazës, 10 izraelite dhe dy tajlandezë, janë liruar nga Hamasi - grupi radikal palestinez...

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×