Arrestimi i Denaros, Agalliu: Në arrati janë dhe 4 liderë të tjerë të mafies

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një aventurë e 30 viteve arrati përfundoi dje për bosin e mafies, Matteo Messina Denaro, i cili është vënë në pranga nga karabinierët në Itali.

Në lidhje me këtë gazetari shqiptar me nënshtetësi italiane Arbër Agalliu, në një intervistë për Euronews Albania u shpreh se organizatat kriminale janë shumë të forta në jetën politike të vendit.

Ai tha i konsideroi hipokrizi deklaratat e politikanëve italianë në lidhje me arrestimin e Denaros.

- Advertisement -

Ndër të tjera ai theksoi se janë edhe katër liderë të mafies që ndodhen ende në arrati.

“Organizatat kriminale në Itali janë më të strukturuara e shumë të forta në jetën politike të vendit. Shumicën  e politikanëve italianë, ditën e djeshme i etiketova si hipokrit pas arrestimit të Denaros. Shumë prej pushtetarëve italianë, e liderët politikët dolën me deklaratat që nuk përputhen me profilet e tyre. Shumica e atyre që falenderonin policë janë të njëjtin që në ato zona kanë kandiduar për vite individë që janë të mpleksur me mafian që dominojnë në ato zona. Fola për hipokrizi marramendëse.

Shpesh herë është thënë se Denaro e drejtonte vetë mafien, por këtë e mohuan dje autoritetet, duke thënë se Denaro është një nga ujqërit më të vjetër të mafies por nuk është i vetmi që drejton organizatën. Ai ka pasur një ndikim shumë të fortë në Siçili. Është kapur lideri i mafies por nuk është mposhtur mafia ende. Janë të paktën katër liderë të tjerë që janë shumë të fortë që janë ende në arrati dhe janë të frikshëm sa Denaro”- tha ai.

I pyetur se sa të përfshirë janë shqiptarët në këto organizata, gazetari u shpreh:

Kjo ka ndodhur me Ndraghetën kalabreze ku ka pasur dhe shqiptarë të përfshirë. Kemi bashkëpunime, por këtu po flasim për kupolën që  kanë qindra vite jetë. Kupolat e mafies siçiliane dhe të Ndraghetës janë të paprekshme.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×