English

Artisti nga Kosova: Bëra skulpturën e vogëlushit që e vranë serbët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skulptori, Sabri Behramaj, i ftuar këtë të premte në Goodmorning Albanians në Euronews Albania, prezantoi skulpturën e tij më të famshme.

- Advertisement -

Ai tha se për të krijuar atë u frymëzua nga ngjarja e trishtë e Leutrim Ahmetit, një fëmijë i cili u vra nga ushtria serbe.

Behramaj tha se kur dëgjoi historinë e trishtë të fëmijës, u prek dhe vendosi t’i dedikojë skulpturën në fjalë.

“Kjo skulpturë i ka kaluar pritshmëritë e mija. Unë e kam dëgjuar intervistën e profesorit, Nusret Pllana me nënë e Leutrimit. Ka qenë një intervistë shumë prekëse e cila është publikuar në vitin 2022. Kur e dëgjova për herë të parë u preka dhe vendosa si qëllim vetes që t’i dedikoj një pikturë këtij fëmije kaq te vogël, i cili nuk ka mundur të vazhojë jetën e tij për shkak të ushtrisë serbe dhe i kanë marrë jetën”, tha skulptori.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×