Audio-inçizimi për 21 janarin, Balla: E ka thënë dhe Berisha, ka rrahur gjoksin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, foli në Euronews Albania në lidhje me denoncimin e bërë në SPAK nga maxhoranca socialiste për 21 janarin.

Balla në fjalën e tij tha se kallëzimi bëhet pas publikimit të një prove të re nga gazetari Artan Hoxha, ku transkriptohen urdhërat e shefit të gardës për të qëlluar mbi protestuesit.

Balla nënvizon se atë që dëgjohet në inçizim e ka thënë Berisha duke rrahur gjoksin disa herë, se do të qëllohej kushdo që do të guxonte të kalonte gardhin e kryeministrisë.

- Advertisement -

“Së pari më lejoni të sqaroj se në 12 vitet që na ndajnë nga masakra e 21 janarit, PS ka bërë një sërë përpjekjesh qoftë me kallëzime penale, apo qoftë me kërkesa të tjera drejtuar prokurorisë.

Ka pasur informacion të dhëna nga Policia e Shtetit, apo dhe nga Garda e Republikës në vitin 2013 apo 2014. Jemi përpara faktit të një prove të re të publikuar nga gazetari Artan Hoxha, e cila transkripton urdhërat për të qëlluar ndaj protestuesve nga kreu i gardës.

Kjo është e njëjta gjë e cila është thënë nga Sali Berisha sa herë është pyetur për 21 janarin.

Shpeshherë në mëyrë ironike dhe provokuese ndaj jetëve të humbura dhe ndaj nesh se ne ishim pala e dëmtuar që i thirrëm njerëzit në protestë, duke rrahur gjoksin dhe duke thënë se kushdo që do të kalonte gardhin do të qëllohej përfshirë dhe liderin e opozitës në atë kohë.

Asnjë protestues nuk e ka kaluar gardhin më 21 janar”, tha Balla.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×