Autori mund të ketë qenë me skaf, detaje nga atentati i Andrea Kalemit në Greqi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një atentat me armë zjarri ndodhi mbrëmjen e së mërkurës ndaj Andrea Kalemit.

51-vjeçari u qëllua me breshëri plumbash në ishullin Paxos të Greqisë teksa ishte me pushime me familjen e tij.

Biznesmeni menjehërë u dërgua në spitalin e Janinës ku po merr trajtim mjekësor teksa po lufton me jetën.

- Advertisement -

14 gëzhoja janë gjetur në vendin e ngjarjes, ku 10 prej tyre i kanë prekur trupin 51-vjeçarit.

Dyshohet se autori i këtij atentati është shtetas shqiptar dhe kishte ardhur nga Italia për të kryer vrasjen, ndërsa policia po kërkon në det dhe në tokë për kapjen e atentatorit, i cili mund të jetë larguar me skaf nga ishulli.

Një nga pistat në të cilat po heton policia greke ajo e hakmarrjes, pasi për autoritete shqiptare nuk është një emër i panjohur.

Biznesmeni në vitin 2001 ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtare nga autoritetet belge pasi akuzohej bashkë me vëllain e tij për vrasjen e Mevlan e Adriatik Çaçës.

Ndërsa në qershor të 2022 Alekësandër Sadikaj, i afërm i Kalemit u vra me shpërthim eksplozivi në autostradën Tiranë – Elbasan.

Në shenjë hakmarrje për vrasjen e Sadikajt disa muaj më vonë iu bë atentat biznesmenit Edmond Papa. Një nga pistat e hetimit të atentatit në Greqi ndaj Kalemit dyshohet se lidhet me ngjarjet kriminale të ndodhura në Sarandë dhe Tiranë.

Ky i fundit sipas sistemit TIMS, rezulton të ketë dalë nga Shqipëria nga pika kufitare e Kakavijës më 5 gusht.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

TË FUNDIT

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Veto e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim në Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×