English

Balla i përgjigjet Berishës: Skandal, përfaqësuesi juaj votoi rezolutën e Dick Marty

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se Ilir Meta dhe Sali Berisha nuk kanë bërë asgjë për të ndaluar miratimin e rezolutës së Dick Marty për Kosovën.

- Advertisement -

Balla e quajti skandal që një përfaqësues i qeverisë Berisha votoi pro kësaj rezolute.

“E para që t’i marrim me radhë. Ajo rezolutë në vitin 2011 është miratuar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës. Një pjesë e kanë votuar atë rezolutë pa e ditur çfarë ka qenë. Ne nuk jemi darkord me atë vendimmarrje. Fjala e Ramës ka zgjuar një institucion që ka rënë në gjumë për 11 vite.

Përsa i përket argumenteve dhe sulmeve dhe shpifjeve që erdhën nga koalicioni Berisha Meta, duhet të  kujtojmë që Meta dhe Berisha kanë qenë bashkë në koalicion dhe kanë një përgjegjësi konkrete kur është miratuar rezoluta. Qeveria e asaj kohë nuk ka bërë asgjë për të penguar miratimin e saj rezolute. Për turpin e Berishës, përfaqësuesi i tij direkt e ka votuar këtë rezolutë. Ky është një nga skandalet më të mëdha në politikën e jashtme të Shqipërisë”, u shpreh Balla.

“Duhet të kërkojnë ndjesë për atë që kanë bërë”, tha ai më tej.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?