“Ballkani kontrollohet nga krimi i organizuar”, Elezi zbulon shtetin problematik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Bedri Elezi lëshoi deklaratën e fortë duke thënë se Ballkani kontrollohet nga krimi i organizuar.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai theksoi se grupet kriminale kanë pasur ndikim të jashtëzakonshëm në rajon e sidomos në Serbi .

Sipas tij ka pasur raste kur dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç është ndjerë i kërcënuar.

- Advertisement -

“Përpos grupeve kriminale serbe, përfshihen dhe grupet kriminale ruse që kanë pasur  ndikim të jashtëzakonshëm në rajon, sidomos në Kosovë. Kemi pasur raste ku Vuçiç dhe struktura të caktuara kanë qenë të kërcënuara nga grupet kriminale. Ballkani është në një situatë serioze përsa i përket krimit të organizuar. Në këtë pikë asnjë  vend në rajon, as Kosova, as Shqipëria, por jo në nivelin që është Serbia. Kjo është arsyeja që BE heziton që të na bëjë pjesë të familjes së tyre sepse djem dhe vajzat tona kanë aktivitete të rrezikshme në Europë dhe në botë”- tha ai.

Elezi mes tjerash theksoi se strukturat kriminale kanë ndikim në Ballkan dhe pse jo te organizimi i jetës shoqërore.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

TË FUNDIT

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×