Banorët e Kievit janë optimistë se do ta fitojnë luftën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banorët e Kievit shprehen besimplotë tek fitorja e ushtrisë ukrainase në betejën për kontrollin e rajonit të Donbasit, në lindje të vendit.

“Në Donbas situata është shumë e vështirë, por jam i sigurt se trupat tona do mbijetojnë përballë këtyre vështirësive dhe do arrijnë fitoren”, tha një burrë.

“Kam parandjenjën se do të fitojmë. Nuk e di përse, por kjo ndjesi nuk ikën prej meje. Është ndjesia e fitores sonë”, tha një grua.

- Advertisement -

Banorët e kryeqytetit pritën të martën në radhë të gjata pranë zyrave të postës qendrore, për të blerë një pullë të re që portretizon një ushtar ukrainas që ironizon anijen luftarake ruse “Moskva”, e cila u mbyt teksa përpiqej të bombardonte qytetin e Mariupolit.

Pulla është një homazh ndaj ushtarit ukrainas Roman Gribov, i cili u kap nga trupat ruse pasi i sfidoi ato me një mesazh përmes të cilit u bënte thirrje të largoheshin.

Rusia ndërmori të martën sulmin e shumëpritur masiv, duke marrë nën kontroll qytetin e parë pas dërgimit të mijëra trupave për atë që Kievi e ka quajtur “Beteja e Donbasit”, një fushatë për marrjen e dy rajoneve, Luhanskut dhe Donjeckut.

Gjatë bombardimeve ndaj qyteteve lindore Kharkiv dhe Kramatorsk, 5 persona mbetën të vrarë dhe 16 të tjerë të plagosur.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rreshjet e shiut përmbysin rrugët e Nju Jork-ut

Shiu rekord pushtoi sistemin e kanalizimeve të Nju-Jorkut të premten. Reshjet e shumta u bën shkak për një valë të përmbytjeve që rrjedhin nëpër...

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

TË FUNDIT

Rreshjet e shiut përmbysin rrugët e Nju Jork-ut

Shiu rekord pushtoi sistemin e kanalizimeve të Nju-Jorkut të premten. Reshjet e shumta u bën shkak për një valë të përmbytjeve që rrjedhin nëpër...

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×