Banorët e lagjes 5 Maji: Po humbim pasurinë e gjithë jetës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banorët e lagjes 5 Maji në Tiranë jetojnë çdo ditë me ankthin e shembjes së banesave për shkak të projekteve të Bashkisë.

Banorët thonë se shtëpitë janë prona e vetme ku kanë investuar kursimet e gjithë jetës.

Këto janë 48 orët e fundit që Alti Hoxha, gruaja dhe dy fëmijët do të kalojnë në shtëpinë e tyre.

- Advertisement -

Banesa në zonën e 5 Majit ku jetojnë prej 30 vitesh, do të shembet për shkak të projektit të rindërtimit.

“200 mijë euro vetëm material. Le ta prishin kështu siç është, nuk heq asnjë dritare dhe derë” shprehet Alti.

Çdo të ardhur që ai ka fituar në emigrim e ka investuar në këtë shtëpi.

Izvi Koci ka ardhur nga Italia, për të mbrojtur shtëpinë.

“Po na detyron të bëhemi kriminelë. Ta dijë mirë se nuk e lëshoj kaq kollaj, unë e mbroj me jetë”, thotë ai.

Banorë të tjerë, duket se i janë dorëzuar fatit pasi kanë nisur të largojnë sendet nga banesat.

Serian Alikaj edhe pse nuk ka rënë dakord për shembjen e banesës, ka filluar boshatisjen e shtëpisë.

“Ka një ditë kur votoj dhe atje do shprehem me votë kundër”, shprehet ai.

Më 19 janar nisi shembja e banesave në zonën e ‘5 Majit’ në Tiranë.

Gjithsej, pritet të shemben 430 shtëpi që preken nga projekti i rindërtimit.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×