English

Banori në Shkodër: Të merren masa, rrezikojmë të përmbytemi sërish

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 1375 hektarë tokë vijojnë të jenë nën ‘pushtetin’ e ujit në qarkun e Shkodrës edhe pse intensiteti i reshjeve ka rënë.

- Advertisement -

Një banor i zonës së Muriqanit, Shuajp Fishiku u shpreh për Euronews Albania se situata në këtë zonë mbetet problematike për shkak të “Përroit të Kufirit”.

Ai kërkoi që të devijohet rrjedhja e përroit si dhe shteti të dëmshpërblejë banorët e prekur nga përmbytjet.

Sipas tij banorët rrezikojnë sërish të përmbyten nëse nuk merren masa.

“Uji ka ardhur nga ora 2 e natës. Problematika e këtij ujit është Përroi i Kufirit. Uji ka hyrë në banesat, kasolle dhe kosheret e bletëve janë përmbytur. Kemi kërkuar pastrimin e përroit. Shteti duhet të ndërhyjë për të hapur këtë nyje, që përroi të derdhet në Bunë. Në këtë gjendje nuk jam përmbytur asnjëherë më parë. Nëse bie shi siç ka rënë, do përmbytemi sërish. Shteti të na dëmshpërblejë”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?