Barcelona zyrtarisht e akuzuar për korrupsion, ‘kapen’ pagesat e majme për gjyqtarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çështja ‘Negreira’ ka marrë përmasa edhe më të mëdha, ndërsa tani problemet për Barcelonën janë serioze. Klubi katalanas është zyrtarisht i akuzuar për korrupsion, teksa janë zbuluar provat ku skuadra spanjolle ka kryer pagesa të majme për gjyqtarët e futbollit atje. E thënë më thjeshtë pagesat e bëra ndaj Negreiras dhe miqve të tij përbëjnë një krim, për të cilin tashmë do të jetë gjykata ajo që do të thotë fjalën e fundit.

Gjyqtari i çështjes, Joaquin Aguirre të cilit i është ngarkuar çështja në fjalë, ka pohuar se bëhet fjalë për pagesa të cilat shkojnë në 7.5 milionë euro nga klubit katalanas në drejtim të Jose Maria Enriquez Negreira, i cilia ka mbajtur rolin e zëvendëspresidentit të komitetit teknik të gjyqtarëve. Të përfshirë në këtë ngjarje janë ish-drejtuesit e Barcelonës, konkretisht Bartomeu dhe Rosell, së bashku me Negreiran dhe djalin e tij.

Në dokument thuhet se asnjërit prej personazheve të cilët mbajnë poste publike nuk duhet t’u dërgohen pagesa, për faktin se cilësohen ryshfet dhe ndikim i drejtpërdrejtë në performancën e tyre. Më tej, ish-krerët e grupit të gjyqtarëve të futbollit kanë pastruar para, nga të cilat po ashtu lindën dyshimet për skandalin në fjalë. Kujtojmë se Negreira u largua nga posti në vitin 2018, ku menjëherë kërcënoi Bartomeun se nëse nuk do të vijonin ta paguanin, ai do të publikonte fakte që do ta groposnin klubin.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×