English

Bardhi: Mazhoranca të mos provokojë opozitën, e detyruar të pranojë komisionet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së Gazment Bardhi ka dalë në një deklaratë për mediat pas mbledhjes me deputetë.

- Advertisement -

Ai tha se diskutuan mbi situatën e krijuar në PS ndërsa tregoi dhe kërkesat e opozitës për të cilat kjo e fundit është revoltuar.

Bardhi mes tjerash theksoi se mazhoranca është e detyruar të pranojë komisionet hetimore, ndërsa tha se nuk do të pranojnë provokime nga ana e qeverisë.

“Grupi Parlamentar i PD-së diskutoi mbi situatën që ka krijuar PS duke vijuar me asgjësimin, me akte që asgjësojnë opozitën në parlament. Revolta e deputetëve të opozitës në veprimtarinë e Kuvendit ka të bëjë me tre kërkesa tërësisht të drejta themelore të deputetëve të opozitës. 45 deputetë të opozitës kanë nënshkruar dhe depozituar zyrtarisht ngritjen e tre komisioneve hetimore dhe mazhoranca sipas Kushtetutës është e detyruar të pranojë ngritjen e këtyre komisioneve  hetimore. Së dyti, përbërja e Komisioneve zgjedhore ka qenë dhe mbetet prioritet  i grupit parlamentar të PD-së dhe do të duhet që mazhoranca të heqë dorë nga tentativa për të diktuar se kush do të jenë përfaqësuesit e Grupit Parlamentar të PD-së. Kam dorëzuar një propozim për përbërjen e Komisionit. Nuk mundet dot kundërshtari politik të na thotë nuk duam këto por duam atë që dëshirojmë ne. Së treti Lindita Nikolla duhet të sillet si kryetare e Kuvendit, të respektojë Kushtetutën dhe rregulloren e Kuvendit. Mazhoranca vijon me arrogancë provokimin e opozitës. Do i përgjigjemi me mjete demokratike. Do të mbrojmë mandatet tona”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?