Ben Andoni: Ramës i është dorëzuar drafti për Kosovën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Ben Andoni ka komentuar draft për krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë që kreu i qeverisë Edi Rama u dërgoi liderëve të Gjermanisë dhe Francës.

Në një intervistë për Euronews Albania, Andoni theksoi se sot marrëdhënia e Kosovës me SHBA është shumë e vështirë, duke shtuar se kjo e fundit ka kaluar te pjesa negociatore që ndihmon BE.

Ndër të tjera ai ngriti dyshime se drafti që i është dërguar liderëve evropian mund të i jetë dhënë i gatshëm kreut të qeverisë Edi Rama.

- Advertisement -

“Për mendimin tim kemi krisje në gjithçka. Sot kemi një marrëdhënie shumë të vështirë me SHBA dhe problemi më i madh është që përderisa pala amerikane asistonte direkt në përgatitjen e dokumenteve, sot pala amerikane ka kaluar te pjesa negociatore, e cila ndihmon BE. SHBA në njëfarë mënyre është pjesë e këtij kaosi që është në të gjithë marrëdhënien Kosovë-Serbi që për mendimin tim i mungon transperenca.

Unë mendoj se kancelaritë në Berlin dhe Paris, i kanë dhënë një draft. Nuk kemi element që mund të shkojmë në gjykim logjik, por mund ta hamendësojmë. Drafte të tilla kërkojnë kohë. Serioziteti për t’u qasur në qasje në probleme të tilla kërkon struktura që paralajmërojnë, ka afate, dhe gjëra të tilla nuk bëhen sikur të bëhet një hatim i thjeshtë”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×