29 vjet burg për një përdhunim që s’e kishte kryer, “viktima” e ndihmoi të lirohej

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një i burgosur nga Luiziana u la i lirë pasi kishte kaluar gati tre dekada pas hekurave për një përdhunim që vetë viktima ka këmbëngulur prej kohësh se ai nuk e kishte kryer. Patrick Brown, 49 vjeç, u dënua për përdhunim të rëndë në vitin 1994 në një rast që përfshinte vajzën 6-vjeçare të njerkës së tij, thanë prokurorët e Orleans. Por vajza nuk dëshmoi kurrë dhe bindja e Brown bazohej në dëshminë e të rriturve “për atë që ata besonin se ajo kishte thënë”.

Vajza, tani një e rritur, “ka qëndruar e palëkundur për më shumë se 20 vjet” se Brown është i pafajshëm, “dhe provat vërtetuan rrëfimin e viktimës,” tha prokurori i qarkut.  Avokatja Kelly Orians tha se klienti i saj nuk e humbi kurrë shpresën se një ditë do të ishte i lirë.

Gjykatësi Williams tha se dënimet e gabuara kanë një ndikim veçanërisht gërryes në sistemin gjyqësor. “Kur dikush dënohet gabimisht, jo vetëm që është një padrejtësi për personin të cilit i janë vjedhur vite të jetës, por është një padrejtësi për viktimën dhe popullin e New Orleans sepse autori i vërtetë lihet të dëmtojë të tjerët.

- Advertisement -

Brown kaloi 29 vite në burgun shtetëror të Luizianës, një strukturë e sigurisë maksimale në Angola.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi, mbrojtja më e mirë në Evropë: Vetëm 1 gol në 5 javë

Interi i Simone Inzaghit në sezonin e ri është rikthyer me një tjetër fytyrë, një skuadër kompetitive në kampionatin Italian. Zikaltrit kanë arritur të...

Sulmi në Veri, Hovenier: SHBA e konsideron akt kriminal, palët të qetësojnë situatën

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Ai...

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Sapo...

TË FUNDIT

Interi, mbrojtja më e mirë në Evropë: Vetëm 1 gol në 5 javë

Interi i Simone Inzaghit në sezonin e ri është rikthyer me një tjetër fytyrë, një skuadër kompetitive në kampionatin Italian. Zikaltrit kanë arritur të...

Sulmi në Veri, Hovenier: SHBA e konsideron akt kriminal, palët të qetësojnë situatën

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Ai...

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Sapo...

Von Cramon i “tregon” pamjet e terroristëve Borrell: Po këta kur do t’i sanksionojmë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shpërndarë në platformën X videon  e grupit terrorist të cilët ditën e diel organizuan...

Mori 300 mijë paund në shtëpinë e Sterling, autori dyshohet se fshihet në Shqipëri

Një prej autorëve të grabitjes së banesës së futbollistit anglez Raheem Sterling, dyshohet se fshihet në Shqipëri. Autoritetet policore kanë vijuar hetimet, ndërsa zbuluan...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×