Berisha: McGonigal ishte leva e Arkimedit për pushtetin e korruptuar të Ramës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, mbajti këtë të mërkurë një mbledhje me grupin parlamentar të PD-së në selinë e kësaj force politike.

Në fjalën e tij Berisha tha se kryeministri Rama po bën çdo gjë që të harrohet përfshirja e tij në aferën McGonigal.

Sipas Berishës, shefi i qeverisë po tenton të bllokojë komisionin hetimor në lidhje me këtë çështje, pasi është e qartë që ai ka korruptuar ish-zyrtarin e FBI-së për të asgjësuar opozitën dhe për të mbështetur pushtetin e korruptuar.

- Advertisement -

“Të nderuar deputetë, nesër është përsëri një seancë e parlamentit, në të cilën siç duket, pseudoshumica e skandaleve, e vjedhjeve, vazhdon bllokimin e parlamentit dhe asgjësimin, shkelmimin e të drejtave të opozitës.

I ngërthyer dhe i pashpresë në Rama-gate, apo Uotergejtin e shekullit të 21-të, Edi Rama beson dhe mendon, ose ka vendosur ta kapërcejë këtë skandal, duke paralizuar hetimin parlamentar, duke paralizuar të drejtat e deputetëve, të drejtën e fjalës.

Edhe njëherë, dua t’u bëj të qartë të gjithë qytetarëve shqiptarë, se në këtë çështje, me këtë skandal, janë dëmtuar interesat e mbarë shqiptarëve sepse afera Rama-McGonigal ishte një levë Arkimedi për konsolidimin, për fitoren e paligjshme dhe konsolidimin e pushtetit të Edi Ramës të bazuar në krimin, drogën, vjedhjen.

Shqiptarët janë dëshmitarë për të gjithë mbështetjen e jashtëzakonshme që iu dha Edi Ramës, pavarësisht nga dhunimi i zgjedhjeve, pavarësisht nga shndërrimi i vendit në një protektorat krimi, pavarësisht nga vjedhjet e shfrenuara të fondeve, buxhetit, pasurive publike të shqiptarëve.

Nuk ka dyshim se prapa kësaj mbështetje qëndronte edhe dora e zezë e Charles McGonigal, i cili i paguar nga Edi Rama, nëpërmjet Dorian Duçkës, këshilltarit të tij personal, i cili i dha 225 mijë dollarë në garazhet dhe banesën e Agron Nezës, bëri gjithçka që sipas një skenari supermafioz, duke tradhtuar vendin e tij, betimin ndaj ligjit dhe Kushtetutës, besimin e presidentit të SHBA dhe të Kongresit amerikan ndaj tij dhe u mor me shkatërrimin e opozitës shqiptare, me qëllimin e vetëm, që pagatori i tij të vazhdonte të qëndronte në pushtet dhe ta paguante më tej”, tha Berisha.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Projekti i BE për komunitetin rom, Veliaj: Histori suksesi, sot jetojnë me dinjitet

Tirana është shembull suksesi për integrimin e komunitetit rom dhe atij egjiptian. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj solli shembullin e mirë të kryeqytetit në...

“Kult Art” gjallëron Gjirokastrën, prezantohen punimet e 50 artizanëve

Ditët e trashëgimisë kulturore kanë gjallëruar Gjirokastrën gjatë fundjavës, duke tërhequr edhe turistë, të cilët në këto ditë vjeshte vazhdojnë të vizitojnë qytetin e...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

TË FUNDIT

Projekti i BE për komunitetin rom, Veliaj: Histori suksesi, sot jetojnë me dinjitet

Tirana është shembull suksesi për integrimin e komunitetit rom dhe atij egjiptian. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj solli shembullin e mirë të kryeqytetit në...

“Kult Art” gjallëron Gjirokastrën, prezantohen punimet e 50 artizanëve

Ditët e trashëgimisë kulturore kanë gjallëruar Gjirokastrën gjatë fundjavës, duke tërhequr edhe turistë, të cilët në këto ditë vjeshte vazhdojnë të vizitojnë qytetin e...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

Përfundon autopsia e serbëve të vrarë në Banjskë, familjarët tërheqin trupat

Në Institutin për Mjekësisë Ligjore në Prishtinë është bërë autopsia e trupave të tre serbëve të vrarë në sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës...

Tensionet në Veri, Osmani takon ministrin e Mbrojtjes dhe komandantin e FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherazi dhe komandantja supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka pritur sot në takim ministrin e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×