Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi.

Euronews Albania ka mësuar se që në orët e para të mëngjesit shumë punëtorë shqiptarë nuk lejohen të kalojnë në pikën kufitare të Hanin të Hotit, nëse nuk kanë bërë vaksinat apo të kenë një test PCR të 72 orëve të fundit.

Për ata që nuk kanë marrë dozat e vaksinave anti-COVID, nga ana e palës malazeze, vetëm testi që kryhet në doganë, i cili kushton 20 euro, u lejon atyre kalimin.

- Advertisement -

Ndërkohë, qytetarët shprehen se një shumë e tillë është e papërballueshme.

“Na kanë kthyer edhe sot, edhe dje na kthyen. Na thonë testi 20 euro. 20 euro është dita e punës”, u shpreh një qytetar.

“Ne kemi dalë për të punuar, për bukën e gojës. Ne kemi qenë 100 veta, me teste të gjithë dhe na kthyen”, tha një tjetër qytetar.

Gazetari Teodor Gjerga sqaroi se punonjësit e doganës kanë deklaruar se duhet plotësuar edhe afati prej 14 ditësh nga bërja e vaksinës së dytë, në mënyrë që të lejohet kalimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
Etiketimet

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

TË FUNDIT

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×