English

“Bullizmi e çoi në vetëvrasje” / Gjebrea: Platformë kombëtare për adresimin e dhunës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e Partisë Socialiste, Elona Gjebrea, foli në lidhje me vrasjen e 41-vjeçares Bedrie Loka, ditën e djeshme në Durrës.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euroneës Albania, ajo theksoi se në vetëvrasjen e saj janë të përfshirë disa persona.

Më tej ajo shtoi se duhet një platformë kombëtare për adresimin e dhunës së grave dhe vajzav.

“Duket se ka një kompleksitet të rrethanave. Mesa duket janë përfshirë sisa persona.  Bëher fjalë dhe për një dhunë bashkëshortore, e mbase dhe problem të tjera ekonomike  Pra në fund të ditës flasim për një shqetësim përsa i përket dhunës në familje. Vetëm  në 2023 janë raportuar 4300 denoncime në policinë e shtetit dhe rreth dy urdhra mbrojtje. Kjo është një këmbanë alarmi për të kuptuar se përse ndodhin këto gjëra dhe pse vazhdojmë të kemi shifra të numrit të rritjes së rasteve. Mendoj se struktura e hetimit kibernetik në policinë e shtetit, duhet të jetë një strukturë e fuqizuar, bashkohore, me nevoja për trajnime dhe akses, siç i kanë dhe në vende të tjera”-tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?