Bursa për studentët ekselentë, Kushi: Status i ri për universitetet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Veç universiteteve publike dhe private, institucionet e arsimit të lartë në Shqipëri do të kenë edhe një tjetër status: universitete publike të pavarura.

Ky ishte vendimi i bërë publik nga ministrja e Arsimit, Evis Kushi, pas mbledhjes së qeverisë, e cila shpjegoi se ky status i ri për institucionet e arsimit të lartë do t’u japë atyre më shumë fleksibilitet në menaxhimin e financave, por pa qëllime fitimprurëse.

“Me vendimin që morëm sot ne do të kemi edhe një formë të re, që janë institucionet e arsimit të lartë publik të pavarura. I jep më shumë fleksibilitet në aspektin financiar, do të jenë jofitimprurëse dhe të ardhurat do të përdoren për arsimin e lartë”, tha Kushi.

- Advertisement -

Kushi shpjegoi se statusin e ri mund ta gëzojnë jo vetëm institucione të reja, apo edhe ato ekzistuese.

Në fund, ministrja e Arsimit e mbylli me një thirrje për studentët, të cilët i ftoi të aplikojnë për një bursë që do të jetë e barazvlefshme me pagën minimale.

“Studentët që kanë mbaruar me të gjitha 10 shkollën e mesme dhe në matutë kanë marrë minimumi 9,5 në provime, ata që kanë arritur të marrin çmimet e para në olimpiada, ata që kanë zgjedhur të studiojnë në programet prioritare dhe e kanë mesataren minimumi 8,5”, sqaroi ministrja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×