Bushati për vrasjen e Xhuvanit: Policia s’mund të vepronte ndaj bandave të PS

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vrasja e Pjerin Xhuvanit mund të ishte parandaluar nëse policia do të kishte ndërhyrë në kohë. Ky është konkluzioni që ka dalë prokuroria e Elbasanit pas 14 muajsh hetime.

Por analisti Andi Bushati tha në emisionin “Shock” në “Euronews Albania”, se nuk i beson këtij versioni të prokurorisë.

Sipas tij, policia nuk ndërhyri për të parandaluar këtë ngjarje, pasi nuk kishte fuqi për të ndaluar bandat që blenin vota për Partinë Socialiste.

- Advertisement -

“Unë nuk i besoj këtij versioni që jep prokuroria, sepse është bërë një sëmundje e drejtësisë shqiptare që tallet me publikun, që krimet e mëdha t’i trajtojnë si aksidente teknike. Po të shikon dosjen, duket sikur ne kishim të bënim me disa policë të paaftë, që ndërhynë me vonesë. Po të ndërhynin këta pak më përpara, vrasja nuk do të kishte ndodhur.

Kjo është një gënjeshtër e madhe, për faktin e thjeshtë se fsheh thelbin e mos aksionit të policisë, i cili është politik. Ata njerëz, ata policë nuk kishin fuqi të ndalonin bandat që po blenin vota për bandat që po blenin vota për llogari të Partisë Socialiste dhe Taulant Ballës”, theksoi Bushati.

Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, 4 ditë para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021 ka lënë 2 policë në arrest shtëpie dhe ka pezulluar 6 të tjerë.

Ndërkohë në burg për këtë ngjarje është Arbër Paplekaj, ish-efektiv i RENEA-s. pjesë e SMV ( strukturës së mbrojtjes së votës) që në atë kohë u ngrit nga Partia Demokratike.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

TË FUNDIT

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×