English

Buxheti 2023, Ibrahimaj: S’do ketë rritje të çmimit të energjisë për familjarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas mbledhjes së qeverisë, ministrja e Financave dhe Ekonomosë Delina Ibrahimaj u shpreh për mediat se javën e ardhshme do të prezantohet projekt-buxheti për vitin 2023.

- Advertisement -

Ministrja nënvizoi se nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë për konsumatorët familjarë dhe biznesin e vogël.

“Do të vijojmë që gjatë vitit të ardhshëm të kemi një konsolidim fiskal, duke reduktuar nivelin e pritshëm të borxhit publik, duke reduktuar normat e deficitit dhe duke parashikuar një balancë primare pozitive. Projektbuxheti që sapo dorëzuam reflekton këto parametra makro-ekonomik.  Projekt buxheti do ju prezantohet javën e ardhme në komisione. Ky buxhet do vendosë të mbështesë mos rritjen e energjisë për konsumatorët familjarë dhe për bizneset vogla dhe gjithashtu do vijojë të mbështesë shtresat në nevojë”, u shpreh ministrja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?