Cana: Asosacioni është ‘gogoli’ që krijoi Kurti për pushtet, tani të përballet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Asosacioni i Komunave me shumicë serbe është pjesë e planit europian për Kosovën. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian insistojnë se ai duhet diskutuar, duke shtuar se nuk do ketë kompetenca ekzekutive.

Ish-ambasadori Edon Cana, tha në emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se Kurti duhet ta heqë mantelin e politikanit populist për t’u kthyer në shtetar në dobi të Kosovës.

Sipas tij, kurti ka ndërtuar një narrativë ‘gogol’ për asosacionin, që ka frikësuar publikun e tani i duhet të përballet me këtë gjë.

- Advertisement -

“Ky diskurs ka helmuar publikun në Kosovë, është për të ardhur keq. Kosova e ka kushtetutën e vet, në kohën kur Kurti e ka kundërshtuar të ashtuquajturën Zajednicë, SHBA ka deklaruar se asosacioni do të jetë në përputhje me kushtetutën e Kosovës. Edhe në vetë marrëveshjen që Kosova ka negociuar në Bruksel thuhet se marrëveshja duhet të kalojë testin e Gjykatës Kushtetuese. Kurti ka ndërtuar narrativën, një ‘gogol’ për asosacionin për të frikësuar publikun. Ka kundërshtuar decentralizimin, kur dështoi kjo, vazhdoi me asosacionin. Duhet ta bëjmë se kjo është rruga evropiane, nuk kemi rrugë tjetër”, tha ish-ambasadori.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

TË FUNDIT

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×