English

Çani: Kosova ose të bëjë ushtri dhe armatoset rëndë, ose të hyjë në NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Arian Çani tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se Kosova ose duhet të bëjë një ushtri dhe të armatoset rëndë ose të futet në NATO.

- Advertisement -

Sipas tij, sa më shumë lufta të vazhdojë në Ukrainë dhe trazirat të vijojnë në rajon aq më shumë forcohen liderët e Europës e Amerikës.

“Kosova ose duhet të bëjë ushtri dhe të armatoset rëndë ose duhet ta fusin në NATO. Nuk ka edhe në NATO jo, por edhe ushtri jo. Jemi shtator 2023, deri në tetorin tjetër ke zgjedhje amerikane, ke zgjedhje europiane, të Parlamentit Europian dhe të gjitha palët janë të interesuara që ta mbajnë gjendjen e ndezur, lufta në Ukrainë vazhdon dhe t’i shtyjnë pas këtyre zgjedhjeve dhe sa më shumë trazira të ketë në rajon, sa më shumë lufta të vazhdojë në Ukrainë, aq më shumë forcohen lidershipet e këtyre vendeve. Këtë nuk duhet ta harrojmë! Gjithmonë nga trazirat, nga gjaku, lideri bëhet më i fortë, nuk bëhet më i dobët dhe këtë e dinë. Kjo është politika reale,” – u shpreh Çani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×