Chollet viziton nesër Shkupin: Lufta kundër korrupsionit hap rrugën drejt BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA inkurajon Maqedoninë e Veriut që të përgatisë dhe votojë ndryshimet kushtetuese që janë parakusht për vazhdimin e procesit të integrimit të shtetit në BE.

Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Ageler vlerëson se ky proces është i rëndësishëm për të çuar para procesin euro-integrues bashkë me reformat dhe luftën lundër korrupsionit.

“I inkurajojmë funksionarët e zgjedhur të këtij vendi të veprojnë në interes të qytetarëve dhe të veprojnë sa më parë, të bëjnë ndryshimet e duhura që do të mundësojnë hapjen e negociatave drejt BE-së. E dimë se janë vendime të vështira për këtë vend. Ne do të mbështesim gjithçka që do të iu afrojë drejt BE-së”, u shpreh ajo.

- Advertisement -

Të mërkurën, këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit Derek Chollet do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut, ndërsa pritet që me vete të sjellë një listë të zyrtarëve të korruptuar bazuar në gjetjet e ekipit amerikan special të hetuesve të korrupsionit që gjatë fundit të vitit të kaluar qëndroi në Maqedoninë e Veriut.

Për ministrin e Jashtëm, Bujar Osmani, nëse ndodh, është pozitive për vendin.

“Dialogu strategjik me SHBA-në është kornizë bashkëpunimi dhe në të është edhe lufta kundër korrupsionit. Është një platformë që e kemi dakorduar bashkë dhe çdo mbështetje që ata japin është e mirëseardhur. Deri tani na ofruan mbështetje financiare apo ekspertizë, ndërsa ja tani kemi paralajmërim edhe për një listë sanksionesh. Kjo është e mirëseardhur dhe në interes të Maqedonisë së Veriut”, theksoi Osmani.

Ambasadorja amerikane në RMV ka paralajmëruar luftë pa kompromis ndaj korrupsionit të funksionarëve të lartë ndërsa këtë gjë e ka thënë edhe i dërguari special për Ballkanin Perëndimor Gabriel Eskobar.

Të fundit që u gjetën në listën e zezë amerikane ishin ish kryeministri Nikolla Gruevski dhe ish shefi i policisë sekrete Sasho Mijallkov.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×