English

Deklarata e fortë e analistit: Serbia po shkon drejt falimentimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Agim Krasniqi tha në një intervistë për Euronews Albania se qeveria e rizgjedhur e Serbisë duhet të dorëhiqej pas ngjarjes së Banjskës.

- Advertisement -

Sipas tij, qeveria e Serbisë dhe vetë Serbia po shkon drejt falimentit.

“Serbia pësoi humbjen e dytë në  24 shtator, kjo qeveri që u rizgjodh duhet të ishte tërhequr, kjo qeveri po shkon drejt falimentit, faktikisht Serbia po shkon drejt falimentit. Pse ta ndihmojmë Serbinë që ajo të ripozicionohet? Veprimet e qeverisë së Kosovës janë adekuate, konform kushtetutës, por bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë nisën në nivel teknik por më pas morën karakter politik. Interesi i Perëndimit lidhet me shqiptarët, ka një përplasje lindje-perëndim dhe është pikërisht perëndimi që e krijoi këtë shtet, që nuk duhet të ishte dizajnuar në këtë mënyrë duke e mbajtur peng me asociacionin”, tha analisti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×