Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër nazistëve gjermanë.

Duke iu referuar vendimit për të Berlinit për të dërguar tanke të tipit “Leopard” në Ukrainë, Putin tha se historia po përsërit vetveten.

“Është e pabesueshme, por e vërtetë. Po kërcënohemi sërish nga tanket gjermane”, u shpreh Putin.

- Advertisement -

Gjermania është një nga shumë vendet që po ndihmojnë Ukrainën të mbrojë territorin e saj. Duke folur nga Volgogradi, emri modern i Stalingradit, kreu i Kremlinit la të kuptohet se mund të shkojë përtej përdorimit të armëve tradicionale.

“Ata që shpresojnë të mposhtin Rusinë në fushën e betejës nuk e kuptojnë se një luftë me Rusinë do të jetë shumë ndryshe për ta”, vijoi presidenti rus.

Ai theksoi se Moska nuk do të dërgojë tanket e saj në kufijtë e vendeve që ndihmojnë Ukrainën, por do të përdorë mjete të tjera për t’u përgjigjur.

“Përgjigjja jonë nuk do të kufizohet tek përdorimi i armatimeve të rënda. Të gjithë duhet ta kuptojnë këtë”, tha më tej Putin.

Beteja e Stalingradit shënoi fundin e Luftës së Dytë Botërore, në të cilën Rusia kapi rob rreth 91 mijë trupa gjermane dhe ndryshoi rrjedhën e konfliktit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×