English

Deklarata e fortë e Roshit: Njerëz të Ramës prishën bustin e Mit’hat Frashërit!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Busti i Mit’hat Frashërit i vendosur pranë Liqenit Artificial në Tiranë është shkatërruar gjatë natës.

- Advertisement -

Busti është shkulur nga vendi dhe është rrëzuar në tokë, teksa janë thyer dhe pllakat e mermerit. Vepër e skulptorit Agim Rada, busti u vendos pranë Liqenit Artificial në tetor të vitit 2018.

Artur Roshi, kreu i Partisë Balli Kombëtar Demokrat tha në një intervistë për Euronews Albania se busti i Mit’hat Frashërit u shkatërrua nga militantë të së majtës ekstreme të frymëzuar nga Edi Ramës.

Sipas Roshit, fjalori i Ramës në kuvend ku i etiketon deputetët ballistë, duke e përdor këtë emërtim me konotacion negativ, ka ndikuar në këtë sulm.

“Kam bindjen se janë ishuj brenda militantëve të së majtës ekstreme që fshihen në çadrën e PS dhe qeverisë. Them se spuntoja është nga fjalori i Ramës para dy ditëve në Kuvend, apo para 1 muaji kur iu drejtuar Agron Shehajt: ti je një ballist. E përdor fjalën me konotacion negativ. Ai kërkon ta zhbëjë konotacion real. Siç e goditi Enver Hoxha Mit’hat Frashërin për idetë e tij, Rama kërkon të godasë sërish idetë e Mit’hat Frashërit përmes fjalimeve”, tha Roshi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?