“Deputetë e ish-ministra”, Lita zbulon emrat: Dumani të firmosë urdhër-arreste

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Lavdrim Lita tha se SPAK duhet t’i bëjë vettingun politikës.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se tashmë dhjetëra dosje janë mbyllur dhe kreu i SPAK Altin Dumani sipas tij duhet të firmosë urdhër-arreste.

Ai kujtoi dosjet për teatrin dhe shumë dosje të tjera ku dyshohet se janë të përfshirë deputetë dhe ish-ministra, të cilat qëndrojnë në sirtar.

- Advertisement -

“Dhjetëra dosje tashmë janë të mbyllura, ai duhet të firmosë urdhër arreste që këtë vit të jetë një vit i suksesshëm për reformën në drejtësi. SHBA dhe BE kanë investuar për të reformuar drejtësinë e Shqipërisë për të pastruar Shqipërinë e jo për të pastruar drejtësinë nga vetja e tyre. SPAK duhet t’I bëjë vettingun politikës, pra përveç krimit të organizuar, një nga detyra e SPAK është hetimi i korrupsionit  në nivele të larta dhe kjo bëhet vetëm me ndjekje penale.

Dosja për teatrin kombëtar e Ervin Konfolit ka tre vite, nuk ka pse qëndron në sirtar. Dosja e sterelizimit ka tre vite që po hetohet. Tani është momenti për aksion. Kim i ka dhënë mbështetje Dumanit që duhet të fillojë të firmosë, firma e tij i çon disa njerëz para drejtësisë, e do jetë Gjykata  ajo që do vendosë nëse janë të fajshëm apo të pafajshëm.”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

TË FUNDIT

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×