Dhuna e adoleshenteve, kritika e ekspertit: Shkolla asnjë masë, vetëm justifikime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i Arsimit, Ndriçim Mehmeti analizoi në studion e emisionit Review, në Euronews Albania rastet e dhunës mes adoleshentëve në gjimnaze të ndryshme të vendit.

Mehmeti u ndal te rasti i dhunës mes disa vajzave të shkollë 9-vjeçare Kongresi i Manastirit në Tiranë.

Ai tha se reagimi i shkollës që thoshte se ngjarja ka ndodhur jashtë ambienteve të saj, lë shumë për të dëshiruar, pasi shmang përgjegjësinë. Shkolla sipas tij vetëm u justifikua dhe nuk tregoi asnjë plan masash që kishte marrë.

- Advertisement -

“Kam ndjekur të gjitha ngjarjet. Ndodhi në Laç që u plagosën me armë, thanë menjëherë ndodhi jashtë shkolle. Ndodhi në Sarandë, thanë menjëherë ishte pistoletë lodër. Tanmi s’ma merr mendja se do ketë ndonjë fëmijë në klasë të 7-të që të trembet nga një pistoletë lodër. Se ne me pistoletë lindim. Vetëm në Ksamil ndodhi, por komuniteti shkoi i ndau, ndoshta komunitetet e vogla janë më të ndjeshme.

Ndodhi ngajrja në një pallat, ndodhi për disa minuta, ore s’ka patur njeri në atë pallat që t’I shkonte t’i ndante.

Reagimi i shkollës qe kaq i ftohtë dhe kaq i drunjtë saqë unë nuk kuptova asgjë. Ka 12 ditë që ka ndodhur, por nuk tha asnjë masë që ishte marrë. Atje s’kishte keqardhje dhe ndjenjë përgjegjësie”, tha Mehmeti.

 

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...

TË FUNDIT

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...

Lirimi nga burgu i Tahirit, Yuri Kim bën deklaratën e fortë: Do të ketë pasoja…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shkruar në faqen e saj zyrtare në Twitter lidhur me privilegjet në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, të cilat...

A do të ketë fashë energjie në vjeshtë dhe dimër? Flet eksperti i ekonomisë Çoçoli

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli foli në lidhje me mundësinë për  të pasur fashë energjie këtë vit. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×