Dieta e pasur mesdhetare mund të ulë rrezikun e prekjes nga demenca

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një dietë e pasur me arra, produkte deti dhe perime, mund të ulë rrezikun e prekjes nga demenca. Sipas të dhënave më shumë të siguruara nga studimi me pjesëmarrjen e 60.000 britanikëve rreziku, dieta e pasur mesdhetare mund të ulë rrezikun e demecës.

Të dhënat sugjerojnë se ngrënia e shumë ushqimeve me bazë bimore mund të ketë një “efekt mbrojtës” kundër demencës, pavarësisht nga rreziku gjenetik i një personi, për të cilin studiuesit thanë se mund të formojë bazën për strategjitë e ardhshme të shëndetit publik nëse kërkimet e mëtejshme konfirmojnë gjetjet e tyre.

Bashkautorja e studimit, Janice Ranson, një studiuese në Universitetin e Exeter, tha se gjetjet nga ky studim i madh i bazuar në popullatë nënvizojnë përfitimet afatgjata të shëndetit të trurit nga konsumimi i një diete mesdhetare, e cila është e pasur me fruta, perime, drithërat dhe yndyrnat e shëndetshme.

- Advertisement -

Sipas studimit të realizuar gjatë gati nëj dekade kishte 882 raste të demencës, por rreziku i prekjes nga kjo sëmundje zvogëlohej me 23%  te personat që ndiqnin një dietë të pasur mesdhetare se sa te ata që hanin ndryshe.

Gjithsesi studim i publikuar në The Guardian, thekson se kjo dietë ulë rrezikun e prekjes nga të gjitha format e demencës dhe jo specifikisht të Alzheimerit.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

TË FUNDIT

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×