Dikur miq, sot armiq| Çfarë ndryshoi në raportet mes Berishës dhe Erdogan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga selia e Partisë Demokratike, këtë të hënë Sali Berisha lëshoi akuza shumë të forta ndaj presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan.

“Dua të dënoj edhe njëherë me ashpërsinë më të madhe qëndrimin cinik, të ulët të Edi Ramës ndaj arsimit, ndaj shkollave private në Shqipëri. Ky vasal i shpifur i Erdogan, i presidentit të Turqisë, i cili e konsideron Shqipërinë si një vend ku mund të urdhërojë hapje dhe mbyllje shkollash, xhamish etj”, tha kreu i PD.

Por raporti Berisha-Erdogan nuk ka qenë gjithmonë i tillë.

- Advertisement -

Në kohën kur Sali Berisha ishte kryeministër i Shqipërisë, Erdogan ishte një mik i afërt. Ai merrte pjesë në inaugurime veprash të rëndësishme dhe Berisha e vizitonte shpesh në Ankara.

Në prillin e 2012-ës, kur Berisha shkoi për vizitë në Turqi me statusin e kryeministrit, pritja dhe fjalët që Erdogan rezervoi ndaj tij ishin shumë të ngrohta.

“Marrëdhëniet tona me Shqipërinë janë vëllazërore. Shqipëria është aleati ynë strategjik në Ballkan”, qe shprehur Erdogan në atë kohë.

Edhe fjalët me të cilat Berisha i kthehej Erdoganit ishin më shumë se sa miqësore.

“E theksuat ju, kemi lidhje gjaku. Çdo delegacion turk që unë takoj, pasi merr fund pjesa zyrtare, u shtroj një pyetje; Cili nga ju ka gjak shqiptarë ndër deje?” shprehej Berisha.

Përtej këtyre deklaratave, viti 2012 duket se ka qenë edhe momenti vendimtar që ka prishur pa kthim raportet Berisha-Erdogan.

Ishte vetë Berisha që zbuloi në 2018-ën një prapaskenë, që sipas tij kishte shkaktuar prishjen e marrëdhënieve me Erdoganin.

“Në vitin 2012 unë kam pasur një telefonatë të gjatë me kryeministrin e Turqisë, për të cilin unë kam pasur respekt të veçantë dhe përsëri ruaj respekt. Në këtë telefonatë i kam bërë të qartë, miqësisht dhe pastaj edhe ftohtësisht se Shqipëria nuk do të ndjekë kurrë politikë tjetër në fushën e sigurisë veç asaj të SHBA. Me fjalë të tjera, Shqipëria s’do bëhet kurrë shtojcë e Turqisë në politikën e sigurisë globale”, qe shprehur Berisha në atë kohë.

Dhe, nëse në vitin 2018 Berisha i kishte dalë kundër Erdoganit por vijonte ta respektonte, pas vitit 2021 duket se e humbi edhe respektin.

Më 17 janar të vitit 2022 Erdogan erdhi në Shqipëri dhe mbajti një fjalë në Parlament. Berisha mungoi në sallë dhe tregoi se përse kishte humbur respektin ndaj presidentit turk.

Sipas tij, Erdogan kishte ndërhyrë në zgjedhjet e 25 prillit në favor të Edi Ramës. Pas këtij momenti, Berisha ndërmori disa sulme ndaj Erdogan në lidhje me tentativat e tij për të ndërhyrë në zgjedhjet e Komunitetit Mysliman Shqiptar.

 

LEXONI GJITHASHTU:













LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...





TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...






 








Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×