English

“Diskriminimi ndaj shqiptarëve në RMV vazhdon”, Hajdari: 3% serbë më shumë të drejta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeredaktori i gazetës “Lajm”, Fejzi Hajdari ishte këtë të diel në një intervistë për Euronews Albania për të folur rreth vendosjes së qeverisë teknike në Republikën e Maqedonisë së Veriut, e cila do të udhëhiqet për herë të parë nga një shqiptar Talat Xhaferri.

- Advertisement -

Sipas Hajdarit, shqiptarët do duhet të kishin më shumë të drejta pasi ndonëse janë më pak serbë në Maqedoninë e Veriut, ata njihen si popull serb dhe gjuha e tyre është gjuhë zyrtare.

“Shqiptarët vazhdojnë edhe sot të pësojnë diskriminime njësoj siç ishin në periudhën e komunizmit, madje nëse i referohemi paragrafëve ligjore e kushtetuese, në atë kohë shqiptarët kanë qenë më të avancuar se tani. Në kushtetutën e 1974 shqiptarët në Maqedoni figuronin si popull shtet-formues dhe gjuha e tyre ishte zyrtare dhe figuronin si popull shqiptar. Ndërsa sot në kushtetutën e Maqedonisë shqiptarët figurojnë si popull 20%.

Kështu me statistika ose me këtë shifër është e regjistruar edhe gjuha shqipe. Kryeministri Talat Xhaferri, kryeministër i kujt do jetë? I bashkësisë etnike 20%? A ka ofendim më të madh se kaq? Me 3% serbët figurojnë si popull serbë, me 3% gjuha e serbëve është zyrtare, që nga Mitrovica në Kaçanik, që nga Podujeva e deri në Prizren. Ne vazhdojmë të diskriminohemi në aspektin e arsimit, në disa zona shqiptarët akoma nuk mund të hapin paralele me gjuhën shqipe në shkolla”,-tha Fejzi Hajdari.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?