“Do ju kryqëzoj!”- Arrestohet shqiptari që kërcënoi me vdekje kryebashkiakun në SHBA

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ridon Kola, një shqiptar me banim në SHBA, është arrestuar nga policia amerikane pasi akuzohet se ka kërcënuar me jetë policët dhe kryebashkiakun e Yonkers, në paradën e mbajtur për festën e Shën Patrikut.

Një hetim i shumë agjencive amerikane zbuloi kërcënime shqetësuese në mediat sociale nga ana e ekstremistit radikal islamik.

FBI thotë se ai i dërgoi një mesazh të drejtpërdrejtë policisë së Yonkers këtë muaj, duke shkruar, “Unë do të kryqëzoj policët dhe shefat tuaj përgjatë rrugës McLean. Do të jetë një skenë tmerri… Allahu Ekberr.”

- Advertisement -

32-vjeçari jeton pranë rrugës së paradës dhe është marrë në pyetje nga forcat e rendit edhe në të kaluarën.

Këtë herë, anëtarët e Task Forcës së Përbashkët të Terrorizmit dhe FBI-së mbajtën nën përgjim shqiptarin dhe më pas e arrestuan.

Mediat amerikane shkruajnë se njerëzit që jetojnë në këtë zonë ndihen tashmë të lehtësuar.

“Është e frikshme, por është mirë të dish se ai është kapur. Gjithmonë është dikush që përpiqet të bëjë diçka,” tha banorja e Yonkers, Maria Oriol.

Ndërkohë që një reagim ka patur dhe nga vetë kryebashkiaku i Yonkers.

“Kjo është zakonisht ajo që terroristët duan të bëjnë. Ata duan të terrorizojnë mendjen tuaj, të terrorizojnë mendimet tuaja dhe t’ju bëjnë të frikësoheni,” tha kryebashkiaku Mike Spano.

 

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

TË FUNDIT

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×