“Do shkundim themelin e argumenteve”, Studentja e mjekësisë: Na fusni në Parlament

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup deputetësh me në krye kryetaren e komisionit të shëndetësisë Zheni Gjergji, iu bashkuan protestës së studentëve të mjekësisë në ambientet e jashtme të Parlamentit.

Një nga studentet e mjekësisë e cila po proteston që të mos miratohet projektligji i cili do vendosë studentët para një kontrate e cila pas përfundimeve të studimeve do i mbajë ata në Shqipëri, tha se ata kanë bërë kërkesë për të folur në parlament.

Ajo tha se pavarësisht se kryeparlamentarja e mohon, ata kanë bërë kërkesë për të mbajtur fjalën e tyre në këtë seancë të fundit të parlamentit, për të shtruar argumentet e tyre.

- Advertisement -

“Ne kemi gjetur përkrahje jo vetëm nga deputet të opozitës por edhe nga të mazhorancës. Është e papranusheme të votohet një projektligj i cili do të shënojë një datë zie për ne dhe sistemin e shëndetësisë.

Ne jemi mbledhur në pikë të vapës, po protestojmë dhe duam të futemi brenda e të mbajmë fjalën tonë për një ligj anti-kushtetues e ata nuk e pranojnë kërkesën. Lindita Nikolla tha se ne nuk kemi bërë kërkesë për të folur në parlament, por kjo fletë me firmat tona tregon të kundërtën. Duam të futemi, të mbajmë fjalën tonë dhe të shkundim mirë themelin e argumenteve”,-tha studentja.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

TË FUNDIT

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×